GoldMaster LED Emin Adımlarla İlerliyor

GoldMaster LED Emin Adımlarla İlerliyor

Son yüzyılın ışık kaynağı olarak da bilinen LED’li aydınlatma ürünleri konusundaki faaliyetlerine geçtiğimiz yıl başlamasına rağmen, bu konuda ciddi yol alan GoldMaster LED Bölümü’nün İş geliştirme Direktörü Cem Özyağmurlu ile pazara sundukları ürünleri, LED’i ve sektörü konuştuk.

Kısaca sizin LED ile tanışıklığınız nereden geliyor öğrenebilir miyiz?

LED ile tanışıklığım 7 sene öncesine dayanıyor. O zaman 35 dolara yurtdışından bir LED ampul almıştım. Aldığım bu ampulle birlikte LED’e olan ilgim arttı, bu konuda araştırmalar yapmaya ve gelişmeleri yakından takip etmeye başladım. Hem evlerde hem de endüstride kullanılan LED’li aydınlatma ürünlerini ilk olarak yurtdışında inceleyip yakından tanımaya başladım. Yıllar içinde LED konusunda bilgi ve deneyimimi artırıp bu sektörde çalışmalar yapmaya başladım. Şu anda tüketici elektroniği konusunda sektörünün önde gelen markalarından GoldMaster’da LED’li aydınlatma ürünleri bölümünde çalışmalarıma devam etmekteyim.

Siz de taktir edersiniz ki GoldMaster sektörünün önde gelen firmalarından birisi. Ancak LED’li aydınlatma ürünleri konusunda faaliyetlerine yeni başlamış bir firma. Buradan hareketle bize GoldMaster’ın LED aydınlatma bölümünden ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Sizin de belirttiğiniz gibi GoldMaster marka olarak piyasada ürünleriyle yıllardır bilinen, belli bir kalitesi ve fiyat politikası olan bir firma. GoldMaster, LED’li aydınlatma ürünleri konusundaki çalışmalarına geçtiğimiz yıl başlama kararı aldı. Firmamızın kültürüne uygun olarak doğru LED ürünlerinin pazara sunumu için yaklaşık 8 ay boyunca alt yapı, kalite ve ürün özellikleri konusunda titiz bir şekilde pazar araştırması ve AR-GE çalışmalarımızı tamamlayarak Mart 2014’de ürünlerimizi tüketicilerin hizmetine sunduk. Şu anda ürün yelpazemizde bulunan ürünlerin bir kısmını burada, İstanbul’da kendi fabrikamızda üretiyoruz. Bir kısmını da özel olarak hazırladığımız şartname ve standartlarımıza uygun şekilde yurtdışında bulunan titizlikle seçerek iş birliği kararı aldığımız uluslararası standartlara sahip fabrikalarda bize özel ürettiriyoruz. Bir yandan da oldukça yeni olan bu sektörde tüketicileri bilinçlendirerek doğru ürünleri satın almaları için gayret ediyoruz.

Peki GoldMaster’ın ürün yelpazesinde ağırlıklı olarak ne tür LED’li aydınlatma ürünleri var?

Biz bu ürünleri ikiye ayırdık. Bunlardan birisi ev kullanımına uygun LED’li aydınlatma ürünleri diğeri ise endüstriyel uygulamalarda kullanılan LED’li aydınlatma ürünleri. Ev kullanımına uygun dediğimiz ürünler arasında bildiğimiz standart ampuller, spot lambalar ve tüp aydınlatmalar var.

Bildiğim kadarıyla Türkiye’de LED ampul üretimi yok. Sanırım bu ampulleri ithal ediyorsunuz?

Evet Türkiye’de LED ampul üretimi yok diyebiliriz. Atölye tarzında, standart ve seri denemeyecek kalitesiz birkaç montaj yapılıyor ama biz bunu üretim saymıyoruz. Kaliteli ve standart LED ampul üretiminin özel bir teknoloji, alt yapı, hammadde sürekliliği ve özel işçilik gerektirmekte. Bu yüzden bu şartları sağlayana kadar LED ampul üretimimizi belirlediğimiz standartlarda ve tamamen bizim kontrolümüz altında yapılan yurtdışı üretimle ithal ediyoruz. Ürünlerimiz  CE ve RoHS belgelerine sahiptir. Fabrikalar bizim olmasa da GoldMaster olarak kalite ve standartlar konusunda asla taviz vermiyoruz; az önce de dediğim gibi üretim tamamen bizim belirlediğimiz standartlarda ve kontrolümüz altında yapılıyor.  Ürün kutularının üzerinde  belirtilen lümen ve watt değerleri ne ise bu değerleri birebir karşılayan ampuller üretiyoruz. Piyasada bir çok LED ampul, kutusu üzerinde yazan değerlere sahip değil.. Örneğin; piyasada raflarda bulunan, kutusunda 9,5 watt yazan bir ampul, wattmetreye taktığınızda 8,6 watt ölçülmekte. Dolayısıyla tüketici doğru bilgilendirilmemekte ve aldatılmaktadır. Bizim ürünlerimiz ise %100 güç, tam watt olarak hazırlanmıştır. Ayrıca, ürünlerimizin tamamında dünya sağlık örgütünün göz sağlığı ile ilgili belirlediği standartlara uygun LED çipler kullanmaktayız.

LED ampulleri de kendi arasında iki gruba ayırdık birisi ECO serisi; bu serideki ürünler daha çok evlerde kullanılan, günlük 5-6 saatlik kullanımla problem çıkarmayacak ve LED ömrü boyunca problem çıkarmayacak şekilde tasarlanmış ekonomik ürünlerdir. Diğer grubumuz ise PRO serisi; bu serideki ürünler ise daha çok ofis gibi veya ağır hizmet ev ortamında günlük 7-10 saat civarında uzun süreli kullanımların olduğu mekanlarda kullanılabilecek ürünlerdir. Bu ürünlerin ECO serisindeki ürünlerden farkı hem sürücü kalitesinin daha yüksek oluşu hem de kullanılan malzemenin uzun süreli kullanıma daha elverişli olmasıdır.

Ampullerle ilgili bir de şunu belirtmek istiyorum, eskiden hepimiz evimizde 2-3 ayda bir ampul değiştirirdik. Ancak bu alacağınız LED ampulleri 5-6 yıl değiştirmeden kullanabiliyorsunuz. Bu nedenle bizim tüketicilerden beklentimiz doğru ürünü seçmeleri. Çünkü bu ürünler özellikle göz sağlığına ve enerji tasarrufuna etki eden ürünlerdir.

Ürün yelpazenizi geliştirme konusunda kısacası Ar-Ge ve inovasyon konusunda çalışmalarınız var mı?

İnovasyon aslında Ar-Ge’nin başlangıç noktası bana göre. Bu nedenle hem inovasyon hem de Ar-Ge birlikte olmalı çünkü Ar-Ge tek başına hiçbir anlam ifade etmez. Sadece Ar-Ge yaparsanız o zaman siz piyasada var olan bir ürünü geliştirip faydalı bir model haline getirirsiniz. Bizim bünyemizde  hem inovasyon hem de Ar-Ge birlikte yürütülmektedir. Önce inovasyon yapmaya çalışıyoruz yani aydınlatma sektöründe çığır açacak yeni bir ürün düşünüp, geliştirip bunu uygun şartlarda üretmek için Ar-Ge yapmaya çalışıyoruz. Yurt dışında bulunan iş ortaklarımızla birlikte yaptığımız çalışmalar, katıldığımız fuar ve seminerlerle güncel kalarak ürünlerimizi geliştirmekteyiz.

Sektörde çok yeni bir firmasınız ama ürünlerinizi kullanan müşterilerden aldığınız tepkiler ne yönde öğrenebilir miyiz?

Biz yeni olmamıza rağmen özellikle Türkiye’de, birçok evde ve gerçekleşen projelerde LED’li aydınlatma ürünlerimiz kullanıldı. Birçok hava alanı, tren istasyonları ve onlarca mimari projede Goldmaster LED ürünleri tercih edildi. Şimdiye kadar ürünlerimizle ilgili olumsuz bir durumla karşılaşmadık zaten olumsuz bir durumda da kullanılan ürünü birebir yenisi ile değiştiriyoruz. Hem burada ürettiğimiz ürünlerin hem de ithal ettiğimiz ürünlerin üretim aşamasında çok sıkı takibini yapıyoruz. Sektörde kalıcı olabilmeniz için kaliteyi üretmek zorundasınız aksi takdirde yok olup gidersiniz. Amacımız kaliteyi kontrol değil, kaliteyi üretmek. Bizim için müşteri memnuniyeti çok önemli. Hem endüstriyel, hem de ev kullanımına yönelik LED ürünlerimiz için müşteri hizmetleri ve teknik destek veriyoruz. Zaten şu ana kadar kullanılan ürünlerde fire sayımız çok az. Başlangıçta hedef olarak belirlediğimiz 10.000’de 1 arıza ve fire sayısının şu anda çok altında ilerliyoruz.

Peki tüketiciler LED’li aydınlatma ürünlerini alırlarken nelere dikkat etmeliler?

Öncelikle ihtiyaçlarını karşılayabilecek ışık değerleri olan ampulleri seçmeliler. Watt ile seçim yapılması doğru değildir. Watt aslında güç birimi olup, eskiden kalma akkor ampullerde ön plana çıkmış bir seçim kriteridir. Doğrusu ışık miktarı yani, lümen ile ampul seçimi yapılmasıdır.

Yaşam alanının her noktasına uygun yani mutfağa farklı, oturma odasına farklı ve banyoya farklı lümen değerleri olan yani; ışık miktarı farklı ampuller kullanmalılar. Uluslararası standartlarda her mekanda olması gereken ışık miktarı tablolar şeklinde belirlenmiştir. Bu değerler göz sağlığımız ve ekonomik aydınlanma için çok önemlidir. Ayrıca aldıkları ürünlerinde CE sertifikası ve RoSH belgesi olup olmadığına dikkat etmelidirler.

İhracat yapıyor musunuz?

İhracatımız elbette var. Zaten GoldMaster’ın yurtdışında çok geniş bir müşteri ve bayi ağı var. Biz ürünlerimizi üç şekilde ihraç ediyoruz. Birincisi üretimimi yaptırdığımız ülkeden direk ihraç ediyoruz, ikincisi burada bulunan antrepolarımızda tuttuğumuz stoklardan yurtdışına mal gönderiyoruz. Bu arada ürünlerimizi gönderdiğimiz ülkelere uygun ambalajlar hazırlıyoruz. Örneğin; Rusya’ya mal göndereceksek kutunun üzerinde açıklamalar Rusça olarak yer alıyor. Diğeri ise İstanbul merkez depolarımızdan ihracat gerçekleştiriyoruz. Gümrük mevzuatı gereği depomuzdan genelde AB ülkeleri alım yapmaktadır.

LED’i yakından bilen birisi olarak bize LED’in faydalarından ve kullanıcıya sağladığı avantajlardan bahseder misiniz?

LED’in faydalarını ikiye ayırabiliriz. Birinci kısım sağlıkla ilgili kısım. LED, doğru ürün kullanılması durumunda mevcut yapay aydınlatma kaynakları içinde göz sağlığına en uygun yapay ışık kaynağıdır. Güneşten bile daha zararsızdır. Göz sinirlerine ve beyin hücrelerine zararlı olduğu bilinen; Ultraviyole (mor ötesi) ve infrared (kızılötesi) ışık boylarını içermez bu nedenle sağlıklı bir aydınlatma aracıdır. İnfrared dalga boyu içermediği için sinek ve haşeratı kendine çekmez.

İkinci kısmı ise ekonomi ile ilgili kısmıdır. Günümüzde kullanılan en verimli yapay ışık kaynağı olan LED’ler oldukça küçük bir enerjiyle çalışıyor ve aldığı enerjinin büyük bir çoğunluğunu ışık enerjisine  dönüştürerek bu sayede çok daha az ısı yaymaktadır. Yangın tehlikesini en aza indirmektedir. 300ms gibi kısa sürede parlamakta, voltaj değişikliklerinden en az şekilde etkilenmektedir.

Tasarruf konusuna gelince, bu konu sizin hangi ampulün yerine LED taktığınıza baglı. Örneğin; Akkor bir ampülün yerine takıyorsanız burada yüzde 70-80 oranında tasarruf edersiniz, tasarruflu ampülün yerine takıyorsanız burada yüzde 40-50 oranında tasarruf edersiniz. Elektrik enerjisine her geçen gün daha çok ihtiyaç duyduğumuz, enerji kaynaklarının azaldığı, elektrik faturalarımızın sürekli arttığı bir dünyada yaşıyoruz. Enerji tasarrufunun çok önemli hale geldiği günümüzde insanların LED’e yönelmesi enerji tasarrufuna ciddi anlamda katkı yapacaktır. Yine de unutulmaması gereken; en iyi tasarruf gereksiz ışıkları kapamaktır; LED gibi tasarruflu bile olsa.

Toparlayacak olursak sağlıklı ışık ve tasarruf LED’in insan hayatına kattığı en büyük faydadır. Tasarruf derken de şunu bilmeliyiz; LED’in ilk baştaki yatırımı yüksek ama size zaman içinde getirisi ile bunu kat kat karşılamakta ve yatırımcısına kazandırmaktadır.

LED’in yıldızının parlamasıyla birlikte LED’li aydınlatma işine giren firma sayısı bir hayli arttı. Birincisi; aydınlatma sektörü bu kadar çok firmayı doyurabilecek bir sektör mü? İkincisi her önüne gelenin bu işi yapması yada yapmaya çalışması doğrumu?

Bu sorunun cevabını aslında duymak istediğiniz gibi vermeyeceğim. Ben buna karşı değilim. Sonuçta bu işe kalkışan insanlar LED’le uğraşıyorlar birincisi LED’i tanımaya çalışıyorlar, ikincisi araştırmak ve geliştirmek için çaba sarfediyorlar. Zaten zamanla müşteriler bilinçlendikçe kaliteli ürüne yöneleceklerinden kalitesiz üretim yapanlar ya da kalitesiz ürün ithal eden firmalar sektörden kendiliğinden elenecek. Bu arada tabi bir çok tüketici kalitesiz ürün ile LED konusunda olumsuz düşünceye kapılacaktır ama bunun geçici olduğuna inanıyorum. Burada önemli olan konu; müşteriye dürüst olmak. Eğer siz sattığınız ürünün gerçek değerlerini kutusunda belirtiyorsanız, fiyatının önemi yok. Yeter ki tüketici aldatılmasın. Fakat sektörde bulunan birçok firma ambalajların üzerine farklı lümen değerleri yazarak müşteriyi aldatma yoluna gidiyor. Bunun nedeni de denetimin olmaması. Eğer ciddi anlamda denetim olursa müşteri de mağdur olmaz rekabet de daha düzeyli olur. Yoksa az önce de dediğim gibi sektörde çok firma olması sorun değil sorun denetimsizlik ve müşteriyi aldatma. Tüketici bilinçlendikçe sadece kaliteli ürünler pazarda kendine yer bulacaktır.

İş Geliştirme Direktörü

Cem ÖZYAĞMURLU

0 comments

Leave a comment